Életet mentett a szén-monoxid-érzékelő Acsán
2025. január 08. 11:16
Jelzett a szén-monoxid-érzékelő kedd délelőtt Acsán, egy Dózsa úti családi házban. A berceli hivatásos tűzoltók az eredeti állapotok visszaállítása után megvizsgálták a ház levegőjének összetételét. Méréseik során kimutatták a mérgező gáz jelenlétét a konyhában működő gáztűzhely közelében. A házban élő két embert kórházba szállították a mentőszolgálat munkatársai.
A szén-monoxid a lakás légterébe a kéményen keresztül, vagy a nyílt lánggal égő tüzelő- és fűtőberendezésen keresztül kerülhet. A nem megfelelően működő kéményből az égéstermék (füstgáz) visszaáramlik a lakásba, míg a rossz műszaki állapotú kályhákból, kandallókból, füstcsövekből, az elszennyeződött fürdőszobai átfolyós vízmelegítőkből közvetlenül is juthat szén-monoxid a lakótérbe.
Nem elég néha kiszellőztetni azokban a szobákban, ahol ilyen fűtés vagy vízmelegítő működik, különösen a fokozott légzárású nyílászárókkal ellátott helyiségekben. A megfelelő levegő-utánpótlást elősegíti például a nyílászárókba szerelt résszellőző, a fűtő- vagy melegítő berendezés, illetve az égéstermék-elvezető felülvizsgálata, karbantartása.
Biztonságunkért a legtöbbet úgy tehetünk, ha a lakásban megbízhatóan működő szén-monoxid-érzékelőt helyezünk el.
Ma már a hazai háztartások jelentős részében van szén-monoxid-érzékelő, a tapasztalatok azt mutatják, hogy ezeken a helyeken kevesebb és kevésbé súlyos szén-monoxid-mérgezés fordul elő. Egy megfelelő minőségű szén-monoxid-érzékelő életet menthet, hiszen jelez, ha veszélyes mennyiségű szén-monoxid keletkezik.
Indexkép: Illusztráció