TűzvizsgálatTŰZVIZSGÁLAT
Vonatkozó jogszabályok 54/2014. (XII. 5.) BM rendelet az Országos Tűzvédelmi Szabályzatról (OTSZ) 2004. évi CXL. törvény a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól (a továbbiakban Ket.) 1996. évi XXXI. törvény a tűz elleni védekezésről, a műszaki mentésről az a tűzoltóságról 1990. évi XCIII. törvény az illetékről 259/2011. (XII. 7.) Kormány rendelet a tűzvédelmi hatósági feladatokat ellátó szervezetekről, a tűzvédelmi bírságról és a tűzvédelemmel foglalkozók kötelező élet- és balesetbiztosításáról 180/2005. (IX. 9.) Kormány rendelet a közigazgatási hatósági eljárásban a személyes költségmentesség megállapításáról 234/2011. (XI. 10.) Kormány rendelet a katasztrófavédelemről és a hozzá kapcsolódó egyes törvények módosításáról szóló 2011. évi CXXVIII. törvény végrehajtásáról 44/2011. (XII. 5) BM rendelet a tűzesetek vizsgálatára vonatkozó szabályokról 43/2011. (XI. 30.) BM rendelet a katasztrófavédelmi kirendeltségek illetékességi területéről
Általános információkA tűzoltóságok minden tudomásukra jutott tűzesettel kapcsolatban adatgyűjtésre és adatszolgáltatásra kötelezettek. A tűzvizsgálat célja olyan tűzmegelőzési, tűzoltási beavatkozási tapasztalatok megszerzése, következtetések levonása, amelyek alkalmasak a tűzmegelőzési ismeretek bővítésére, a mentési beavatkozási feltételek javítására, és hozzájárulnak a jogkövető magatartáshoz. A hivatásos katasztrófavédelem területi szervének illetékességi területén történt tűzesetek vizsgálata hivatalból indul a vonatkozó jogszabályokban, illetve belső szabályzókban meghatározott esetekben. Az ügyfél kérelmére tűzvizsgálati eljárás megindítására a jogszabály nem ad lehetőséget. A tűzvizsgálatot a tűzeset keletkezési helye szerint illetékes tűzvédelmi hatóság vezetője által kijelölt személy, személyek végzik. Azokban az esetekben, amikor a keletkezési hely szerinti szerv kizárást jelent be a másodfokon eljáró hatóság kötelessége kijelölni az eljáró hatóságot a tűzvizsgálat lefolytatására. A tűzvizsgálat során vizsgálni kell:
ÜgyfélÜgyfél az a természetes vagy jogi személy, továbbá jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet, akinek jogát vagy jogos érdekét az ügy érinti, akit hatósági ellenőrzés alá vontak, illetve akire nézve a hatósági nyilvántartás adatot tartalmaz. ÜgyintézőA tűzvizsgálatot az illetékes tűzvédelmi hatóság vezetője által kijelölt, jogszabályban meghatározott szakmai gyakorlattal és végzettséggel rendelkező tűzoltó folytatja le. Az ügyintézésben résztvevő feladataiA tűzvizsgáló az eljárás megkezdése előtt az ügyfelet tájékoztatja jogairól és kötelességeiről. Végrehajtja a jogszabályban meghatározott adatgyűjtésre vonatkozó kötelezettségét. Elvégzi a halaszhatatlan tűzvizsgálati cselekményeket, amelyek alapvető információkkal szolgálnak az eljárás megindítására vonatkozó döntés meghozatalához, majd a jogszabályban meghatározott esetekben lefolytatja az eljárást. Az eljárás megindításának okaiHivatalból tűzvizsgálati eljárást kell lefolytatni az alábbi esetekben:
Az igazgató, vagy az igazgató nevében és megbízásából eljáró tűzvizsgáló a halaszhatatlan tűzvizsgálati cselekmények során tudomására jutott tények figyelembe vételével dönt a vonatkozó jogszabályok alapján az eljárás hivatalból történő megindításáról. A tényállás tisztázásaA hatóság szabadon választja meg az alkalmazandó bizonyítási eszközeit. A tűzvizsgálat során minden esetben a helyszíni szemlét le kell folytatni. Lehetőség szerint fényképeket kell készíteni, nyilatkoztatni az ügyfelet, tanúkat meghallgatni, szakértőt kirendelni. Szükség szerint bizonyítékokat foglalhat le a tűzvizsgáló, okirat, vagy más irat (például a villamos berendezések tűzvédelmi szabványossági felülvizsgálatát igazoló irat) bemutatását kérheti. Ügyintézési határidőAz eljárás a hivatalból történő megindítás napján kezdődik. Az eljárás megindításáról az első eljárási cselekmény elvégzésétől számított nyolc napon belül az ismert ügyfelet értesíteni kell. Az ügyintézési határidő 45 nap, amelyet egy alkalommal - maximálisan 45 nappal - az eljáró hatóság vezetője meghosszabbíthat. Az ügyintézési határidőbe nem számít be:
DöntéshozatalA hatóság az ügy érdemében határozatot hoz. A tűzvizsgálati eljárás esetében ez a tűzvizsgálati jelentés. Az ügyintéző Tűzvizsgálati jelentés-tervezetet készít, ezt szignálja, majd a kiadmányozásra átadja a Hatósági osztályvezető részére, aki a tervezetet ellenőrzi. Amennyiben a tervezettel szakmailag egyetért, akkor záradékolja, és aláírja. A tűzvizsgálati jelentés rövid, tömör formában tartalmazza a tűz keletkezésének ok-okozati összefüggéseit, a tűz terjedésére vonatkozó megállapításokat. A tűzvizsgálati jelentést minden, az ügy során a hatóság előtt ismerté vált ügyfél számára megküldésre kerül, illetve jelentős számú ügyfél esetén hirdetmény útján közzétételre kerül (Ket. 28/D. §). Tűzeseti hatósági bizonyítvány
Tűzeseti hatósági bizonyítványt az ügyfél kérelmére a területileg illetékes katasztrófavédelmi kirendeltség ad ki. A hatósági bizonyítvány tartalmát a tűzesettel összefüggésben végzett kötelező adatgyűjtés alapozza meg. Az illetékről szóló 1990. évi XCIII. törvény 29. § (1) bekezdése értelmében a hatósági bizonyítvány kiállításáért 3000 Ft illetéket kell fizetni.
A hatóság a hatósági bizonyítvány kiadását megtagadja ha:
A tűzeseti hatósági bizonyítvány iránti kérelem kötelező tartalmi elemei
A tűzeseti hatósági bizonyítvány tartalmi elemei
Ügyintézési határidő Az ügyintéző hatósági bizonyítvány-tervezetet készít, ezt szignálja, majd a kiadmányozásra az illetékes katasztrófavédelmi kirendeltség vezető részére felterjeszti, aki a tervezetet ellenőrzi. Amennyiben a tervezettel szakmailag egyetért, akkor aláírja és kiadja a kért hatósági bizonyítványt.
|